Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Fabrykę Inżynierów XXI wieku była jednym z najważniejszych punktów obchodów 66-lecia działalności Politechniki Łódzkiej. JM Rektor PŁ Stanisław Bielecki przywitał wszystkich gości słowami „Jednym z niewątpliwych sukcesów Politechniki Łódzkiej w odniesieniu do nowoczesnego modelu kształcenia Politechniki Łódzkiej jest budowa Fabryki Inżynierów XXI… Ten nowoczesny budynek pozwoli kształcić studentów, na kierunkach, które przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uznane zostały za strategiczne z punktu widzenia rozwoju gospodarki kraju. Gospodarki, która w coraz większym stopniu oparta jest na wiedzy”. Prof. Janusz Rachoń Senator RP, odnosząc się do słów Rektora podkreślił jak wielkie znaczenie ma kształcenie przyszłych inżynierów szczególnie w odniesieniu do transferu technologii podkreślając przy tym na koniec, że „inżynier może być poetą, ale poeta nie może być inżynierem”. Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień odnosząc się do Fabryki Inżynierów zwrócił szczególna uwagę na ratowanie obiektów, które historycznie związane są z rozwojem naszego miasta, czego przykładem jest rewitalizacja Hali Szaji Rosenblatta. Dodając Marszałek zwrócił się do Rektora słowami „niecierpliwie czekam na tych pierwszych inżynierów”. Dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Bogdan Kruszyński zaznaczył również jak ważne znaczenie ma ta inwestycja nie tylko dla społeczności akademickiej, ale również dla miasta i regionu. Podkreślił, że nowy gmach będzie również otwarty dla studentów innych wydziałów, a to za sprawą nowoczesnego wyposażenia laboratoryjnego i informatycznego. Złożył również gratulacje na ręce koordynatora projektu prof. Piotra Kuli dla całego zespołu realizującego to „niewątpliwie trudne i ambitne zadanie”.
Po odczytaniu Aktu Erekcyjnego JM Rektor PŁ rozpoczął jego podpisywanie wspólnie z Arcybiskupem Władysławem Ziółkiem, Marszałkiem Województwa Łódzkiego Witoldem Stępniem, Wojewodą Łódzkim Jolantą Chełmińską, Dyrektorem Ośrodka Przetwarzania Informacji w Warszawie Olafem Gajlem, Dziekanem Wydziału Mechanicznego prof. Bogdanem Kruszyńskim, koordynatorem projektu Fabryki Inżynierów XXI wieku prof. Piotrem Kulą oraz z Dyrektorem Oddziału firmy Strabag Andrzejem Tomczykiem.
Arcybiskup Metropolita Łódzki Władysław Ziółek rozpoczął poświęcenie Fabryki słowami „Dzieło, które rozpoczynamy w tym miejscu winno rozbudzić naszą wiarę i wdzięczność względem Pana Boga. Znamy słowa Psalmu: jeżeli domu Pan nie zbuduje, na próżno trudzą się Ci, którzy go wznoszą.” I dodał „…racz poświęcić i mocnym uczynić ten kamień, który w imię Twoje zostanie złożony w murach tej budowli, by razem z Aktem Erekcyjnym był znakiem jej trwałości i prawdziwego braterstwa wszystkich, którzy w tym budynku będą wypełniać wielorakie zadania związane z ich powołaniem i zawodem…”.
W ostatniej części uroczystości przystąpiono do wmurowania Kamienia Węgielnego.
Warto podkreślić, że w trakcie tego podniosłego wydarzenia uczestniczyli również JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoni Tajduś oraz JM Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk.
Szczególne podziękowania za przygotowanie miejsca wmurowania Kamienia Węgielnego należą się pracownikom Firmy Strabag. Dziękujemy.
Zapraszamy do kroniki.
Projekt wspófinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko | |
dla rozwoju infrastruktury i środowiska… | www.pois.gov.pl |